top of page
  • Zdjęcie autoradr Mateusz Korus

Koronawirus. Skutki wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego dla biznesu w Polsce

Zaktualizowano: 17 kwi 2020

Stan na 15.03.2020 r.


Intro


Od 14 marca został wprowadzony w całej Polsce do odwołania stan zagrożenia epidemicznego w związku z zagrożeniem rozwoju koronawirusa (COVID-19).


Wraz z ogłoszeniem stanu zagrożenie epidemicznego rząd wprowadził szereg ograniczeń, które mają wpływ na prowadzenie biznesu w Polsce.


Kontrole graniczne i obowiązkowe kwarantanny dla powracających


W nocy z 14 na 15 marca Polska przywraca kontrole graniczne (na razie do 24 marca). Otwartych będzie tylko 28 przejść granicznych z krajami sąsiednimi.


Zawieszone zostają wszelkie połączenie lotnicze i kolejowe z zagranicą. Oznacza to, że począwszy od północy w niedzielę 15 marca, w Polsce nie wyląduje żaden rejsowy samolot przylatujący z innego kraju. Tak samo nie wjedzie do Polski żaden pociąg z pasażerami.


Dopuszczony zostanie wyłącznie ruch samochodowy. Oznacza to, że powracające z zagranicy osoby będą mogły przekroczyć granicę wyłącznie samochodami, busami i autokarami. Dotyczy do zarówno osób wracających do Polski służbowo jak i prywatnie. Osoby, które utkną za granicą, będą mogły ponadto przylecieć do Polski specjalnymi czarterami, które zorganizuje rząd (www.lotdodomu.pl oraz www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu).


Ważne! Każda osoba powracająca od 15 marca poddana będzie obowiązkowej kwarantannie 14-dniowej (w swoim domu, a jeżeli osoba taka nie ma domu w Polsce – w miejscu wskazanym przez władze).


Ograniczenia nie obejmują osób, które pracują za granicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczy to zarówno Polaków pracujących poza Polską, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie do pracy w Polsce.


Obowiązkowa kwarantanna dla Polaków powracających z delegacji zagranicznych oznacza, że osoby te będą po przekroczeniu granic zobowiązane do bezpośredniego udania się do miejsca podanego służbie granicznej jako miejsce kwarantanny. Osoby te będą zobowiązane pozostać w tych miejscach bezwzględnie przez 14 kolejnych dni (nawet jeżeli nie mają symptomów choroby). Kwarantanna nie pozwala również, że osoby te nie mogą pojawić się po powrocie w miejscu pracy (ani np. wychodzić na zakupy, na spacer itp.).


MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych.


Zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców


Od 15 marca obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Oznacza to, że do odwołania do Polski nie będą mogły wjechać osoby nie posiadające polskiego obywatelstwa.


Wyjątek przewidziano wyłącznie dla obcokrajowców:

  • posiadających prawo do pracy w Polsce (przede wszystkim obywatele UE, którzy pracują w polskich firmach, są członkami zarządów i rad nadzorczych polskich firm lub polskich oddziałów zagranicznych firm a w przypadku obywateli spoza UE – osoby, które posiadają zezwolenie na pracę lub osoby, które posiadają tzw. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi /tzw. uproszczone zatrudnienie obcokrajowców w Polsce/)

  • zatrudnionych w służbie dyplomatycznej oraz ich rodzin

  • małżonków i dzieci Polaków

  • posiadających Kartę Polaka

  • którym w szczególnie uzasadnionych przypadkach służby graniczne zezwolą na wjazd do Polski.

Również i ci obcokrajowcy przekraczając polską granicę zobowiązani będą do poddania się 14-dniowej kwarantannie. Jeżeli osoby te same nie będą w stanie podać miejsca, w którym mogą w Polsce spędzić taką kwarantannę, będą one kierowane do miejsca wskazanego przez polskie służby graniczne.


Wprowadzenie tych ograniczeń w praktyce prowadzi do konieczności zawieszenia wszelkich wyjazdów biznesowych do Polski. Z racji na obowiązkową restrykcyjną 14-dniową kwarantannę, również obcokrajowcy związani z Polską, którym przepisy pozwalają na wjazd powinni rozważyć, czy przyjazd do Polski jest konieczny.


Restrykcje obowiązują do odwołania. Oznacza to, że na razie nie wiadomo do kiedy ograniczenia do zostaną utrzymane.


Logistyka i transport towarów – obowiązują wyjątki


Ograniczenia nie obowiązują w odniesieniu do sektora transportu i logistyki.


Do Polski mogą na razie bez ograniczeń wjeżdżać obcokrajowcy kierujący pojazdami ciężarowymi.


Wprowadzone kontrole graniczne dotyczą wyłącznie osób a nie towarów. Oznacza to, że w logistyce sprawdzani będą wyłącznie sami kierowcy. W przypadku, gdy np. będą mieli gorączkę, służby na granicy mogą odesłać te osoby albo do kwarantanny albo na dalsze badania. Mimo wszystko należy liczyć się ze spowolnieniem ruchu towarowego.

Kierowcy ciężarówek (zarówno Polacy jak i obcokrajowcy) nie są będą objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną.


Dla właścicieli przedsiębiorstw transportowych ważne są przepisy specustawy o zwalczaniu COVID-19, które wprowadzają wyłączenie odpowiedzialności przewoźników lotniczych, kolejowych lub drogowych za szkodę wyrządzoną w związku z działaniami władz publicznych prowadzonych w celu zwalczania COVID-19 (w szczególności za brak możliwości przewozu).


Działalność produkcyjna – na razie brak ograniczeń


Za wyjątkiem ograniczeń w ruchu granicznym, aktualne przepisy wydane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 nie przewidują ograniczeń dla działalności produkcyjnej.

Oznacza to, że firmy na razie mogą prowadzić działalność w dotychczasowym wymiarze.

Działalność produkcyjną dotykać będą wyłącznie skutki ogólnych rozwiązań, takich jak możliwość skorzystania przez rodziców dzieci w wieku do 8 lat z 14-dniowego specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zalecenie wysłania do tzw. pracy zdalnej jak największej ilości pracowników (przy czym w produkcji dotyczyć to może głównie pracowników biurowych).

Przepisy specustawy o koronawirusie dopuszczają możliwość wydania prywatnym przedsiębiorstwom poleceń dotyczących działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19. Działania takie będą mogły być podejmowanie wyłącznie w oparciu o umowę zawartą między przedsiębiorstwem a wojewodą. Przedsiębiorca otrzyma zapłatę z budżetu państwa.

Handel – ograniczenia w galeriach handlowych


Przepisy o wprowadzeniu stanu zagrożenie epidemicznego przewidują całkowity zakaz handlu dla sklepów z odzieżą, obuwiem, tekstyliami, meblami, sprzętem AGD, artykułami piśmiennymi i książkami, które funkcjonują w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m2. Sklepy działające poza takimi obiektami handlowymi mogą na razie działać dalej.


Sklepy spożywcze oraz apteki niezależnie od położenia (w centrach handlowych lub poza) mogą dalej działać bez ograniczeń.


Gastronomia – dopuszczone wyłącznie wydawanie na wynos


Przepisy o wprowadzeniu stanu zagrożenie epidemicznego wprowadzają zakaz przygotowywanie i wydawania napojów i posiłków dla klientów w lokalach. Na razie dopuszczone jest wyłącznie wydawanie napojów i posiłków na wynos lub ich dowóz bezpośrednio do klienta. Bezwzględnie zamknięte pozostaną bary i puby, w których nie podaje się posiłków.


Działalność rozrywkowa – znaczące ograniczenia


W związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zamknięte pozostaną kina, teatry oraz instytucje kultury. Zamknięte zostaną miejsca związane ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (m.in. siłownie, baseny).


Obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 ludzi.


Na razie nie przewidziane są rekompensaty w związku z ograniczeniami


Ograniczenia zostały dopiero co wprowadzone. Przepisy wprowadzające stan zagrożenia epidemicznego nie przewidują na razie żadnych rekompensat ze strony państwa w związku z ograniczeniem możliwości prowadzenia biznesu w niektórych sektorach. Rząd zapowiada jednak wprowadzenie pierwszej serii wsparcia dla przedsiębiorców.


dr Mateusz Korus, radca prawny

--

Kontakt dotyczący pomocy związanej z COVID-19:

Comments


bottom of page